Lwia zagadka

Jeden z lwów przed pałacem LubomirskichLwy przed pałacem LubomirskichPamiętacie nasz wpis o ochockim lwie? Po otrzymaniu ?zdjęcia z lwem? – ruszyliśmy jego tropem, aby ustalić – gdzie zamieszkiwał w latach sześćdziesiątych. Niestety nie udało nam się zlokalizować tego miejsca.

Odezwał się do nas jednak Pan Krzysztof, który wyjaśnił lwią zagadkę, a także wskazał miejsce, w którym rzeźby stoją obecnie – bo jak się okazuje lwy były cztery. Według ustaleń Pana Krzysztofa, lwy stały przed wejściem do Wojskowej Akademii Politycznej, obecnie jest to siedziba Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Gratulujemy rozwiązania zagadki Panu Krzysztofowi.

Zaintrygowani historią ?wędrujących lwów? kontynuowaliśmy poszukiwania. A oto ich rezultat: Lwy początkowo (1924 ? 1951 lub do 1953) „strzegły” dwóch bram wjazdowych pomiędzy budynkami Ministerstwa Spraw Wojskowych (po dwie rzeźby na bramę). Gmachy MSW były usytuowane wzdłuż ulicy 6-go Sierpnia. Po 1953 roku posągi znajdowały się przed biurowcem MON w Alei Niepodległości, a następnie przed Gmachem Wojskowej Akademii Politycznej przy ul. Banacha 2. Natomiast od 1970 do tej chwili rezydują przed Pałacem Lubomirskich.

Na stronie Fundacji „Warszawa 1939.pl” można obejrzeć przedwojenne zdjęcia lwów, oraz bardzo ciekawą fotografię z 1949 roku, na której uwieczniono rzeźby na tle zrujnowanego budynku MSW.
Autorem posągów był Mieczysław Lubelski (1887 – 1965) – artysta rzeźbiarz. Absolwent warszawskiej ASP, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Tworzył w okresie międzywojennym. Dla Warszawy wykonał m.in.: emblematy rycerskie i lwy dekorujące gmach Ministerstwa Spraw Wojskowych przy Nowowiejskiej, płaskorzeźby w foyer Teatru Narodowego, w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości i w budynku PKO przy ul. Sienkiewicza oraz Pomnik Saperów. Podczas okupacji wstąpił do AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W czasie wojny wszystkie niemal jego dzieła zostały zniszczone. Po wojnie osiadł i działał w Anglii.

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie znajdowały się te dwa pozostałe lwy gdy ich „kuzyni” pilnowali Wojskowej Akademii Politycznej? Czekamy na odpowiedź :)

Pasteura - rzeźba lwaKwietnik przed wejście do budynku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UWW tle widoczny ten sam budynek co na zdjęciu z lat sześćdziesiątychWejście do budynku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *