Stan wojenny na Ochocie

Trafiło do nas unikalne zdjęcie ul. Grójeckiej. Wyjątkowe ze względu na czas w którym zostało wykonane. Na zdjęciu widać kolejno bloki przy Grójeckiej 112, 114 i 116, a ulicą przemierzą, w stronę Okęcia, wojskowe pojazdy opancerzone. Zdjęcie zostało wykonane w czasie stanu wojennego między 13 grudnia 1981 a 7 stycznia 1982.
W nocy z 12 na 13 grudnia, w koszarach przy ul. Żwirki i Wigury (teren ówczesnej Ochoty) w utworzonym studiu nagrań nagrano przemówienie radiowe i telewizyjne gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Po ogłoszeniu decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, na teren Warszawy ruszyły jednostki wojskowe, których zadaniem było przejęcie kontroli nad strategicznymi obiektami (m.in. centra łączności, radio, telewizja, Pałac Kultury, lotnisko Okęcie) oraz patrolowanie szlaków komunikacyjnych. Zadaniem wojska było również zastraszanie ludności, w celu uniknięcia ewentualnych strajków i zamieszek. Osiągnięciem zamierzonego efektu miało być demonstracyjne patrolowanie ulic pojazdami opancerzonymi, takimi jak bojowe wozy piechoty, potocznie zwane skotami. W pierwszych dniach stanu wojennego po Warszawie jeździły także czołgi.
Ogółem w rejon Warszawy skierowano 18,5 tys. żołnierzy, 340 czołgów, 470 transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. Od 7 stycznia większość jednostek wojskowych rozpoczęła powrót do garnizonów.
Wszystkim zainteresowanym przebiegiem stanu wojennego w Warszawie polecamy książkę dostępną w ochockich bibliotekach ?Stan wojenny w Warszawie i województwie stołecznym 1981-1983? Tadeusza Ruzikowskiego.

2 Comments:

  1. Szkoda, że przez tyle czasu administrator strony nie odniósł się do mojego sprostowania – czy też pozytywnie, czy negatywnie z uzasadnieniem.

  2. Wydaje mi się, że – licząc od lewej – widzimy budynki przy Grójeckiej 114, 112 i 106. Po prawej majaczy wysoka bryła wieżowca Grójecka 80/102. W dole z prawej widoczne przejście dla pieszych na wysokości przystanku „Hale Banacha”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *