Ulica Żwirki i Wigury w latach 60.

Dzięki dwóm otrzymanym zdjęciom, możemy przenieść się w lata sześćdziesiąte XX-wieku. Tak wyglądała ul. Żwirki i Wigury na odcinku między Racławicką a Pruszkowską w 1964 r. Jeszcze kilka lat wcześniej ulica prezentowała i nazywała się inaczej. Przez krótki czas w latach 1954-1959 zmieniono jej nazwę na Rokietnicką, a właśnie w roku 1964 ulica została zmodernizowana i stała się dwupasmową, reprezentacyjną arterią, która prowadziła do tymczasowego portu lotniczego przy ul. Sekundowej na Okęciu. W 1969 r. zastąpionym przez wybudowany terminal Międzynarodowego Dworca Lotniczego Okęcie przy ul. Żwirki i Wigury 1.

W oddali widać już pierwsze domy mieszkalne osiedla Rakowiec I budowanego od 1958 r. wg proj. Zofii i Oskara Hansenów, Zasława Malickiego i Mariana Szymanowskiego. Czteropiętrowe bloki o jasnej elewacji to zabudowania przylegające do ul. Pruszkowskiej. Wśród nich powstają również wyższe, jedenastokondygnacyjne bloki.

Kobieta na zdjęciu czeka najprawdopodobniej na autobus 128 lub 136. Jedyne linie, których trasa przebiegała na tym fragmencie ulicy. Linia 136 miała wtedy dużo krótszą trasę niż obecnie. Łączyła Śródmieście (Emilii Plater) ze Służewcem (Bokserska). Natomiast autobus linii 128 zaczynał trasę na rogu Wiślickiej i Pruszkowskiej, a kończył na Dobrej przy Mariensztacie.

2 Comments:

  1. Zadrozinski Zbigniew

    tak znam ta pani to pani Piotrowska ja mieszkam na Trojdena 5 od 1962 r

  2. Kobieta na zdjęciu to moja babcia. Na zdjęciu ma 34lata, w tej chwili ma 83, czuje się dobrze i serdecznie Was pozdrawia. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *