Na podwórkach przy Trzech Budrysów

Podwórko przy ulicy Trzech BudrysówW nasze ręce trafiło kilka zdjęć z rejonów ulic Trzech Budrysów i Opaczewskiej. Tego starego fragmentu Opaczewskiej, po którym przed wojną jeździły tramwaje, a w latach pięćdziesiątych obudowano socrealistycznymi budynkami osiedla Ochota II. Według wstępnej koncepcji miały tu stanąć domy mieszkalne pokryte okładzinami z kamienia zamiast tradycyjnych tynków, monumentalne gmachy z podcieniami, arkadami wraz z ozdobnymi detalami. Prace budowlane rozpoczęte w 1955 roku utknęły już rok później, kiedy w architekturze zarzucono realizm socrealistyczny. Zdążono wystawić skromne, najczęściej czteropiętrowe domy mieszkalne w rejonie ulic Opaczewskiej i Białobrzeskiej.

Właśnie między tymi budynkami wykonano te zdjęcia. Przedstawiają dwa podwórka między ulicą Trzech Budrysów a Opaczewską. Jedno z nich wyróżniało się czymś szczególnym, posiadało własną sadzawkę wodną. Zbiornik otoczony był murkiem ?ozdobionym? wyklejanką z potłuczonych talerzy. Przez środek zbiornika przerzucony był drewniany mostek, w późniejszym czasie zastąpiony betonową konstrukcją. Niestety szybko uległ on dewastacji i stosunkowo niedawno zlikwidowano betonowy murek jak i mostek. Zdjęcia wykonano w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych. Prezentujemy też jedną fotografię przedstawiającą samą Opaczewską w roku 1967-1968. Zdjęcia przekazała Aleksandra Krzesak.

Podwórko za blokiem ul. Opaczewska 23 Trzech Budrysów 29 Opaczewska 25

4 Comments:

  1. Też tam grałem. Wprowadziłem się z rodzicami do budynku przy Trzech budrysów 29 w 1974r. Na zdjęciu widać nawet okna mieszkania w którym mieszkaliśmy. Wspomnienia wracają…

  2. Ktore to podworko? Moze warto przywrocic oczko w ramach np budzetu partycypacyjnego? Podworka sa bardzo klimatyczne i warte zadbania:)

  3. Pamiętam podwórko z mostkiem-grało się tam w kapsle ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *