Na Krzywickiego tuż po wojnie

Fotografia ? jak głosi podpis na odwrocie zdjęcia pochodzi z roku 1947 została zrobiona na ulicy Filtrowej. Zastanawiamy się jednak ? czy na pewno jest to ulica Filtrowa. Mur za plecami bohaterek fotografii, kojarzy się jednoznacznie z ogrodzeniem Filtrów ? nie widać jednakże torów tramwajowych. A może fotografia została wykonana na ?przedłużeniu?? Filtrowej, na ulicy Suchej obecnie Krzywickiego. Patrząc na zdjęcie trudno uwierzyć, że to Polska, Warszawa 1947 roku. Panie są eleganckie, pięknie pozują, wyglądają jak modelki. Zdjęcie przywodzi na myśl – złote dla tej części Ochoty lata dwudzieste, trzydzieste. W tym okresie powstawały i rozwijały się Kolonia Lubeckiego i Kolonia Staszica, na której terenie stoją kobiety. Obie Kolonie były w okresie międzywojennym ulubionymi plenerami do kręcenia filmów.  Tu także odbywały się sesje zdjęciowe, fotografowano modelki prezentujące stroje.

W zdjęciu tym urzeka mnie uśmiech na twarzach fotografowanych Kobiet. To bardzo cenna cecha tak pięknie się uśmiechać i przekazywać dalej uśmiech, nawet gdy dookoła są zgliszcza.

Fotografia przekazana nam przez Aleksandrę Krzesak jest najstarszym, jak dotąd, zdjęciem w naszym zbiorze.

4 Comments:

  1. To są moje „rodzinne strony”… Wydaje mi się, że zdjęcie zostało zrobione na Krzywickiego (Suchej). Z lewej strony są budynki obecnego Instytutu Maszyn Matematycznych i wojskowego bloku (Nowowiejska 28). Filtrowa jest w głębi, oczywiście niewidoczna.
    Jeśli chodzi o wypowiedź Krzysztofa – budynki wzdłuż zachodniej strony Raszyńskiej (tzn. numeracja parzysta) na odcinku między Filtrową a pl. Zawiszy wyglądają inaczej – jedyna przecznica, która by na tej wysokości dochodziła do murów filtrów to Niemcewicza, toteż bardziej oddalonym budynkime musiałaby być szkoła.

  2. Nie można wykluczyć, że to zdjęcie zostało zrobione na Raszyńskiej. W 47 płot filtrów stał dalej na zachód, drugą jezdnię raszyńskiej zbudowano dużo później. por. wskazany rejon na http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_historyczna#

  3. krzywickiego to nie jest przedłuzenie filtrowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *