Park Wielkopolski czy Zieleniec Wielkopolski?

wkn_16_3wkn_16_2Na zdjęciach uchwycony został prawdopodobnie Park Wielkopolski (Zieleniec Wielkopolski). Celowo użyłam obu terminów, ponieważ w źródłach pojawiają się obie formy. Od dłuższego czasu nurtowało mnie – jaka jest właściwa nazwa tego terenu. Skontaktowałam się w tej sprawie z Biurem Geodezji i Katastru m.st. Warszawy. Otrzymałam odpowiedź, iż przez wiele lat sprawy nazewnictwa parków nie były regulowane aktami prawnymi i w związku z tym zapisywane były na różne sposoby. Natomiast w 2014 r., Zespół Nazewnictwa Miejskiego i Komisja ds. nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy przyjęły jako właściwą nazwę Park Wielkopolski. Pozostaje to w zgodzie z przyjętą praktyką, że urządzone tereny zieleni o powierzchni powyżej dwóch hektarów zalicza się do parków.
Fakt, że Biuro Geodezji i Katastru (które prowadzi prace związane z weryfikacją i ujednolicaniem nazw) przyjęło nazwę Park Wielkopolski – nie oznacza, że określenie Zieleniec Wielkopolski jest określeniem błędnym. W historycznych dokumentach może występować pod tą nazwą, np. do rejestru zabytków został wpisany jako Zieleniec Wielkopolski.
I jeszcze jedna sprawa odnośnie Parku. Nie wiem jak Państwo, ale ja spotkałam się z używaniem terminu Park Wielkopolskiego. Jest to błędna nazwa. Owszem Wielkopolskiego, ale w dopełniaczu. Taka odmiana jest wskazana na mapie udostępnionej przez Urząd Miasta: ulice.um.warszawa.pl.
Jeśli są państwo ciekawi historii i współczesności Parku polecam artykuł Zieleniec Wielkopolski w Warszawie uczniów Szkoły Podstawowej Nr 23 w Warszawie, opracowany na podstawie materiałów udostępnionych przez Ministerstwo Środowiska.

Za zdjęcia rodzinne dziękujemy Pani Ingebordze Janikowskiej-Lipszyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *