Historia

Historia III Ogrodu Jordanowskiego

O wyjątkowości placówki jaką jest III Ogród Jordanowski w Warszawie świadczy przede wszystkim jego nietuzinkowa historia, będąca istotnym elementem tożsamości wielu rdzennych mieszkańców Ochoty. Kulturotwórcza rola „Jordanka” trwa już 80 lat. To nie tylko miejsce w którym edukuje się kolejne pokolenia ochocian dając dzieciom niepowtarzalne możliwości rozwijania się, kształcenia, rozwijania zainteresowań, dbania o kulturę fizyczną i edukacji historyczno – patriotycznej niezależnej od programu szkół i przedszkoli. To także rzadki już przykład przedwojennego założenia architektoniczno – krajobrazowego tego typu w stolicy i jedyny warszawski ogród jordanowski z zachowaną oryginalną architekturą drewnianą.
Pola Madej – Lubera

EKD i jej związki z Ochotą

Do naszego archiwum trafiły zdjęcia przekazane nam przez Pana Józefa Lewandowskiego – mieszkańca Ochoty. Jedno ze zdjęć wykonano na skrzyżowaniu ulic Andrzejowskiej i Niemcewicza w roku 1957. Jednym z charakterystycznych elementów widocznych na zdjęciu jest tzw. „krzyż św. Andrzeja” – znak drogowy informujący o przejeździe kolejowym. W tym przypadku chodzi o linię kolejową Elektrycznej Kolejki Dojazdowej, która jeszcze do 1972 r. jeździła ulicami Ochoty. W tym artykule przybliżamy historię kolejki EKD.
Monika Moroz

Pomnik Poległym Saperom

„Saper” podczas okupacji był miejscem gdzie warszawiacy manifestowali swoje uczucia patriotyczne. Pod pomnikiem prawie codziennie leżały biało-czerwone kwiaty, a gdy ich zabrakło kładziono rzodkiewki. Po wojnie władze zadecydowały o jego ostatecznym demontażu ze względu na jego niepoprawność polityczną. Monika Moroz

Ochota we wrześniu 1939 - Gruzini w szeregach polskiego wojska

"Miesiące letnie 1939 roku w Warszawie upływały spokojnie i leniwie, jak co roku. Znaczna część mieszkańców spędzała wolny czas poza miastem, normalnie funkcjonowały instytucje państwowe i miejskie. W sklepach nie odnotowywano wzmożonego ruchu, mieszkańcy nie gromadzili zapasów. Kina, teatry i kawiarnie cieszyły się dużą frekwencją. Sytuacja uległa zmianie pod koniec sierpnia, kiedy to prezydent miasta odwołał urzędników z urlopów i zwołał konferencję w sprawie podjęcia społecznej akcji kopania rowów i szczelin przeciwlotniczych. 30 sierpnia ogłoszono powszechną mobilizację." Monika Moroz

Pomnik Lotnika

"Zaraz po ukończeniu wojny 1920 roku, w gronie oficerów lwowskiego lotnictwa narodziła się inicjatywa zbudowania pomnika ku czci kapitana pilota Stefana Bastyra. O wykonanie tego zadania zwrócono się do rzeźbiarza profesora Edwarda Wittiga. Miłośnika lotnictwa i osoby posiadającej dużą wiedzę z tego zakresu. Rzeźbiarz jednak odmówił."
Monika Moroz

I wyjdą na górę do słońca...

„Po wygranej wojnie z Niemcami wszyscy Żydzi z ”Krysi” wyjdą na górę do słońca jako wolni ludzie i zaczną nowe życie” – takie wizje powojennej rzeczywistości roztaczał przed swoimi podopiecznymi człowiek, mieszkaniec Ochoty, który odważył się przeciwstawić niemieckiemu okupantowi i z pomocą najbliższych, przez niemal dwa lata, z niezwykłym wręcz poświęceniem i heroizmem, walczył o przetrwanie kilkunastu zbiegłych z getta Żydów. Życie niestety dopisało do tej historii całkiem inny, tragiczny scenariusz.
Beata Sędłak

 

 

Warto przeczytać

Wracam na Ochotę
Małgorzata Baranowska
Rakowiec
Henryk Sienkiewicz
Ochotnicy na spacer Jarosław ZielińskiPowojenna Ochota : ballada sentymentalna

Powojenna Ochota : ballada sentymentalna
Mirosław Sznajder

W Warszawie, na Ochocie

W Warszawie na Ochocie

Mirosław Sznajder

Barykada WrześniaBarykada Września

Józef K. Wroniszewski

zaglada_ochoty

Zagłada Ochoty

Lidia Ujazdowska

Przedwojenna Ochota

Joanna Rolińska

Przez GrójeckąMirosław Sznajder

Ryszard Kapuściński

i Pole Mokotowskie

Ochota

Monika Moroz

Warszawa Ochota

– wczoraj i dziś

 Korzenie miasta T. 4,Mokotów i OchotaJerzy Kasprzyckiochota-ursusOchota. Ursus

 

Komentowanie jest wyłączone