Plac Narutowicza w sierpniu 1939 roku

Plac NarutowiczaTakich zdjęć jeszcze u nas nie było. Pani Sylwestra – mieszkanka Ochoty postanowiła podzielić się z nami fotografiami z albumu rodzinnego. Już na pierwszy rzut oka widać, że zdjęcia są bardzo stare. Data na odwrocie potwierdza to „Warszawa, dnia 29 VIII 1939 r.” Pozostała do rozwiązania lokalizacja miejsca. Z pomocą przyszli nam użytkownicy Facebooka, którzy na naszym profilu, szybko zidentyfikowali to miejsce jako Plac Narutowicza. Pan Krzysztof Olczak odniósł się do charakterystycznego pawiloniku widocznego w tle jednego ze zdjęć:

Pawilon z tyłu przypomina przedwojenne poczekalnie na pętlach tramwajowych. Jeśli to Ochota, to jednym miejscem, gdzie będzie i skwer i pętla tramwajowa był plac Narutowicza. Możliwe, że w tle za drzewami widać bardzo słabo budynki.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w dyskusji pod zamieszczonymi zdjęciami. Wszystkie trzy zdjęcia umieściliśmy w galerii Stara Ochota w której jest już prawie pięćdziesiąt fotografii. Musimy też koniecznie napisać, że niniejsze zdjęcia są najstarszymi, jakie znajdują się w naszym archiwum. Dziękujemy i prosimy o więcej :)

Plac NarutowiczaPlac Narutowicza

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *